Jet grouting – historia i metoda

jet groundJet grouting czyli inaczej iniekcja strumieniowa jest to metoda geoinżynieryjna, obecnie bardzo szeroko stosowana w budownictwie. W Polsce stosowana jest od lat dziewięćdziesiątych. Chociaż wiedziano o niej dużo wcześniej, w Polsce nie znano kompletnej technologii.

Gdzie pierwszy raz zastosowano iniekcję strumieniową?

Iniekcja strumieniowa ma za zadanie w szybki i efektywny sposób zabezpieczyć teren przed osuwaniem się, lub stworzyć solidną podporę w gruncie. Metoda ta pierwszy raz została zastosowana w latach siedemdziesiątych w Japonii, czyli w kraju w którym osunięcia ziemi są niezwykle niebezpieczne ze względu na długą linię brzegową oraz tektonikę.

Na czym polega metoda jet grouting’u?

Metoda jet groutingu polega na wtryskiwaniu pod dużym ciśnieniem wody lub zaczynu cementowego w grunt. Głowica strumieniowa obraca się względem własnej osi i podnosi z punktu najniższego do góry. Efektem jest powstanie kolumny w gruncie o właściwościach zdecydowanie lepszych od samego gruntu. Oprócz zaczynów cementowych można stosować inne na przykład bitumiczne lub na bazie żywic syntetycznych. Wytrzymałość kolumny jest również mocno uzależniona od rodzaju gruntu, zatem wymagane są ścisłe pomiary powstających struktur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *